O nás

Centrum Akropolis Uherské Hradiště


V Akropolis se od roku 2009 řídíme heslem VZDĚLÁVÁME - SPORTUJEME – BAVÍME

Začínali jsme původně jako malé občanské sdružení, které nabízelo společný prostor pro setkávání rodin s malými dětmi. Vytvářeli jsme širokou nabídku různých pohybových a kreativních aktivit pro rodiny s dětmi. V současné době si uvědomujeme svou roli ve společnosti hlavně v preventivní oblasti. Podporujeme rodinu, jako široký celek. Nároky na čas, zabezpečení, finance, výchovu dětí, ale i péči o své staré rodiče jsou enormní. Manželství a partnerství se dnes rozpadají a rodiče by neměli zapomínat, že pro své děti zůstávají oporou bez ohledu na to, jak bolestivý byl rozpad jejich vztahu.

Naše aktivity typu Veselé hraní, miniškolky Rolničky, semináře s odborníky, svépomocné skupiny ale i pohybové, relaxační aktivity pomáhají našim klientům si plně uvědomit a prožít svou rodičovskou roli.

V případě krizových situacích máme síť bezplatných nebo finančně zvýhodněných poraden s odborníky z řad psychologů, speciálních pedagogů, sociálních pracovníků, terapeutů a podobně.

Uvědomili jsme si, že děti jsou často pod tlakem, musí stále podávat výkon, soutěžit. Proto chceme, aby naše děti objevily zpět radost z pohybu, tvoření, aby utvářely přátelství, odnášely si vzpomínky na společný čas. Zvnitřnily si pojmy jako je respekt, dohoda, to umím, to se mi nelíbí. Věříme, že děti, které jsou vedeny k radosti, k důvěře v sebe sama a k ostatním se snáze stanou dospělými, kteří jednou budou žít spokojený život.

A jaké jsou naše vize? Chceme být místem pro setkávání. Budovat a podporovat komunitu. Propojovat generace. Rozvíjet, motivovat, být oporou pro rodiny i jednotlivce.  Uvědomit si, jak úžasné místo je naše planeta Země a vážit si zdrojů, které nám dává.


Němcová Jitka

Němcová Jitka

Do centra Akropolis moje kroky zamířily již v roce 2016. Tehdy jsem zkusila razantní změnu v mé pracovní éře. Již odmalička jsem šila panenkám šatičky a také můj výběr povolání z tohoto vycházel. Mám vystudovanou střední odbornou průmyslovou školu oděvní v Prostějově. Tvoření, manuální zručnost, nápady a následné realizace mi nikdy nebyly cizí. V oděvnictví jsem získala potřebnou praxi a dostala se na vysněné místo, kde vznikaly šaty od návrhů, střihů až po modelaci.

Nicméně nejsem typ, který se zaměří jen na jednu věc. Mám ráda rozmanitost, ráda poznávám nové věci, nové lidi – každý mě něčím obohatí a poznatky rozšíří obzor. Někde jsem četla „kolik řemesel umíš – tolikrát jsi člověkem“. Určitě můžu o sobě říct, že jsem zvědavá a strkám nos všude i kde nemám .

Pracovní kariéru  v Akropolis jsem začala na recepci. Komunikace s lidmi, organizace, řešení problémů, zajištění technických potřeb centra… to vše bylo na mě jak ušité. Zcela jsem se zde našla. Nejkrásnější byla ta rozmanitost lidí, od malých dětí až po seniory. Půda na, které jsem mohla nekonečně čerpat zkušenosti. Zároveň jsem mohla rozvíjet dovednosti v administrativní a počítačové sféře. A také pronikat do chodu, tak různorodé organizace, kterou Akropolis vždy byl. Po roce jsem dostala nabídku jako koordinátorka projektu pro lidi 50+. Od roku 2017 získávám zkušenosti i jako lektorka pohybových aktivit, příměstských táborů a také realizuji soutěže a vystoupení pro děti.

V roce 2019 jsem si postavila laťku ještě výše a pustila se do koordinace zahraničních dobrovolníků. Tak  jsem se vydala se získávat zkušenosti v cizích jazycích, od lidí z jiných kultur a dostala se do naprosto odlišné komunity.  

V roce 2019 jsem se stala také lektorkou Veselého hraní pro děti od 1,5 roku.  No a tady jsem si uvědomila, že celý můj život jsem měla vlastně malé děti kolem sebe a velmi ráda se s nimi hraji. Maličké ale i větší. Mám doma již dva odrostené syny, ale v době mateřské dovolené jsem prožívala zcela úžasnou dobu. Zaměřila jsem se tímhle směrem, získala kvalifikaci chůvy a absolvovala několik školení pro tuhle věkovou hranici. I nadále se stále vzdělávám potřebnými kurzy. Když máte rádi děti, když se zapomenete při hraní na čas, jste ochotní s nimi lozit po kolenou, malovat stále stejné autíčko a stavět komín, který ani nedostavíte… Ono vám to dítě samo napoví….smích, a rozzářené očička. Ta energie, kterou vás dítě nabijí, ta čistota s kterou vám věří…

Tady je to mé poslání, naučit všechny ty malé dětičky co vím, co jsem životem získala. Pak ta radost když vidíte, jak díky vám se dítě správně rozvijí a vy jste s ním u jeho prvních krůčcích objevování, vedete ho a podporujete – jak vám před očima vzniká nový človíček, nová osobnost.  Od roku 2020 jsem teta nebo-li pečující osoba v miniškolce a každý den se těším na ty malé prďolky, co všechno krásného spolu zažijeme. Jak se budeme navzájem spolu učit. Cítím se s dětmi skvěle, miluji naplňovat jejich očekávání, umím se pro děti rozdat, protože oni mi to vrátí….stonásobněkrát.

 A kde si dobíjím baterky já? Sportuji, cvičím ducha i tělo, čtu, vstřebávám do sebe positivní vliv hudby, tvořím, piji kávu na zahrádce při práci, starám se o pejska a kočky, chodím na pokec za kamarády a brouzdáme přírodou.

Jsem trpělivá a dávám všem lidem šanci, snažím se s každým vyjít, každý máme své místo proč jsme tu…


Aktivity lektora v rámci centra Akropolis

Copyright © 2014, Centrum Akropolis, Uherské Hradiště | GDPR | Interní sekce | web: icard.cz