PRO VODU

Ekologické aktivity nejen pro rodiny


Vážení přátelé rodinného centra Akropolis,

rozhodli jsme se zaměřit na to nejcennější, co máme – VODU. Reagujeme tak na „ekologický alarm“, který dlouhodobě upozorňuje na úbytek vody v krajině – vysychají studánky, uměle narovnané toky řek nezadržují vodu v krajině, snižující se hladiny spodních vod, slabé jarní i letní dešťové srážky, vzrůstající plýtvání vody lidmi až po průmyslová znečištění. Na to citlivě reaguje příroda a ta úzce ovlivňuje nás - lidi. Mnohé podstatné bylo odborníky i eko-aktivisty řečeno i započato. Proto se jako rodinné centrum zapojujeme do praktické podpory v oblasti vody a věříme, že se postupně zapojí malí i velcí. A hlavně věříme, že právě děti jsou největšími hybateli změn budoucích. Neboť, co se naučí od přírody a nás dospělých, to budou předávat dál.       


CO, KDE A JAK MŮŽU-MŮŽEME UDĚLAT?

AKTIVITA 1 – na období od 7.května do 31.srpna 2020 navrhujeme tyto 3 jednoduché a praktické tipy pro zadržení vody v krajině:

V lese nebo na louce, kdekoliv v krajině, najděte potok nebo malou říčku a zkuste tvořivým způsobem vybudovat:

  1. malou hráz z kamenů, dřívek, hlíny nebo listí. Můžete zkusit i kaskády (více menších hrází)
  2. nové rameno říčky libovolně dlouhé, které se opět vrátí do hlavní vodní tepny. 
  3. zajímavá místa s vodou spojená – vodní mlýnek, malé jezírko, různé tvary průtoku apod.  

Aktivity by měly být tvořeny s ohledem na přírodní charakter a celkovou potřebu místa - např. tam, kde jsou přímé toky, málo vody a vetší spády. Nebo se zeptejte lesáků, vodohospodářů, místních obyvatel - ideálně dospělých či seniorů, kteří mají k vodě kladný vztah. Někteří z nich možná zažili hospodaření s vodou v dobách krize...Můžete se tak dozvědět mnoho zajímavého o krajině a vodě ve vašem regionu. 


K čemu to bude dobré?

Především pomůžete zadržet o trochu více vody v krajině. Půda, kořeny stromů, keřů a rostlin budou mít vetší zásobu, zvířata zde mohou chodit pít, lidé se ovlažit a možná to podpoří místní faunu i flóru.  

Odměnou vám bude dobrý pocit, nadýcháte se čerstvého vzduchu, objevíte nová místa a získáte nové zážitky.


Sdílené inspirace a vyhodnocení AKTIVITY 1:

Pokud se vám povede přerodit myšlenku v čin, můžete s námi prostřednictvím Akropolis Facebooku sdílet fotky a videa z vašeho vodního tvoření, tipy na místa, napsat krátký příběh, namalovat obrázek o vodě nebo téma zhudebnit. Pokud nejste na facebooku, můžete zaslat mailem na z.vilimek@gmail.com


1. září 2020 uděláme vyhodnocení zaslaných příspěvků a vybereme ty, které nám přijdou zajímavé z hlediska přínosu místu, tvořivosti a originality. Deset z Vás ODMĚNÍME nehmotnými i hmotnými dárky:

  1. Hlavní cena CESTOVNÍ FILTR NA VODU (kapacita až 350.000 litrů vody).
  2. 2x poukaz na rodinné aktivity (např. Veselé hraní s dětmi, pobyty v multisenzorických místnostech Snoezelen) 
  3. 3x poukaz na relaxační aktivity – vibroakustická masáž na speciálním masážním lůžku.   
  4. 2x pohádkové knihy
  5. 2x drobné dárky pro radost i poučení  

Vaše počiny mohou být po domluvě sdíleny s těmi, kteří nemají to štěstí a nemůžou volně chodit do přírody - těžké postižení, vysoký věk, nemoci apod.


Děkujeme za zvážení a těšíme se na případnou spolupráci.


Motto: 

Když každý trochou přispěje, bude to víc, než dost.


Za tým Akropolis


Mgr. Zdeněk Vilímek

Koordinátor eko-aktivit pro rodiny

z.vilimek@gmail.com

+420 776 862 608Foto: Zdeněk Vilímek, 2018, Beskydy

K této aktivitě nejsou vypsány žádné termíny