Jsem jaký jsem

Podpora mladých lidí s ADHD a PAS

Projekt JSEM JAKÝ JSEM byl zaměřen na podporu mladých lidí s ADHD a PAS v lepší orientaci ve vlastních potřebách a prožívání, které jsou klíčové pro zdravé sebepojetí a lepší sociální interakci.

Projekt přinesl spoustu podpůrného materiálu pro mladé lidi s ADHD a PAS, ale i rodiče, pedagogy, psychology a další zájemce. 

Projekt připravil, spolu s týmem centra Akropolis a externími odborníky, speciální pedagog Mgr. ZDENĚK VILÍMEK

Tímto videem vás zveme na dobrodružství objevování sebe sama. Prostřednictvím projektu přinášíme různé inspirační náměty, rozhovory a aktivity ze života lidí s rozmanitými příběhy.  Sledujte nás. Na kanále YouTube, Facebooku, Instagramu a tady na webu centra Akropolis.

VŠECHNY MATERIÁLY V PDF KE STAŽENÍ ZDE


1. ČÁST - TĚLESNÉ VNÍMÁNÍ 

V první části je věnujeme TĚLESNÉMU VNÍMÁNÍ a dovednostem VŠÍMAVOST, OVLIVŇOVÁNÍ a STABILIZACE

VŠÍMAVOST

Představujeme vám první inspirační materiály z TĚLESNÉ VNÍMÁNÍ

OVLIVŇOVÁNÍ

Představujeme další inspirační materiály z TĚLESNÉ VNÍMÁNÍ


STABILIZACE

Inspirační materiály z TĚLESNÉ VNÍMÁNÍ

VIDEO: 1. ČÁST - TĚLESNÉ VNÍMÁNÍ 

V tomto videu představujeme 3 dovednostní kvality z oblasti TĚLESNÉHO VNÍMÁNÍ - všímavost, ovlivňování a stabilizace.

Videa jsou inspiračními náměty pro samostatnou, párovou nebo týmovou práci – především sám na sobě, ve škole, v poradně, na terapii, kdekoliv to bude pro osobnostní růst prospěšné. Pod každým videem je umístěn odkaz na všechny pracovní listy ke stažení, ve videu zkráceně pro ilustraci. Materiály v tomto rozsahu mají za cíl naznačit směr a cestu, ale už teď víme, že budeme pokračovat dál…

2. ČÁST - CÍTĚNÍ

V druhé části se věnujeme CÍTĚNÍ a dalším 3 dovednostním kvalitám: POJMENOVÁNÍ, POROZUMĚNÍ a PŘIJETÍ

POJMENOVÁNÍ

Inspirační materiály z CÍTĚNÍ

POROZUMĚNÍ 

Inspirační materiály z CÍTĚNÍ

PŘIJETÍ

Výše ukázané 3 dovednostní kvality (POJMENOVÁNÍ, POROZUMĚNÍ a PŘIJETÍ) jsou shrnuty ve videu níže s názvem: 2. část CÍTĚNÍ. Video je plné osobních příběhů a rozhovorů mladých lidí s ADHD a PAS. 

Videa jsou inspiračními náměty pro samostatnou, párovou nebo týmovou práci – především sám na sobě, ve škole, v poradně, na terapii, kdekoliv to bude pro osobnostní růst prospěšné. Pod každým videem je umístěn odkaz na všechny pracovní listy ke stažení, ve videu zkráceně pro ilustraci. Materiály v tomto rozsahu mají za cíl naznačit směr a cestu, ale už teď víme, že budeme pokračovat dál…

3. ČÁST - MYŠLENÍ

Ve třetí části se věnujeme MYŠLENÍ a dovednostem: MAPOVÁNÍ, ROZHODOVÁNÍ a KROKOVÁNÍ

MAPOVÁNÍ

Inspirační materiály z MYŠLENÍ.

ROZHODOVÁNÍ

Další inspirační materiály z MYŠLENÍ.

KROKOVÁNÍ

Inspirační materiály z MYŠLENÍ.

Výše ukázané 3 dovednostní kvality (MAPOVÁNÍ, ROZHODOVÁNÍ a KROKOVÁNÍ) jsou shrnuty ve videu níže s názvem: 3. část MYŠLENÍ. Video je plné osobních příběhů a rozhovorů mladých lidí s ADHD a PAS. 

Zveřejněná 3 videa otevírají novou perspektivu pro osobnostní vývoj mladých lidí s „nálepkou“ ADHD a PAS skrze dobrodružný a dlouhodobý proces zkoumání sebe sama. Na praktických příkladech je ukázáno, že je možné provádět konkrétní změny na 3 úrovních sebepojetí – TĚLESNÉ VNÍMÁNÍ, CÍTĚNÍ A MYŠLENÍ. Mladí lidé s ADHD nebo PAS se mohou inspirovat devíti dovednostními kvalitami a vyzkoušet si na sobě různé praktické postupy, jak sami, tak v doprovodu rodiče, psychologa, pedagoga nebo terapeuta.

Nabídli jsme především vám - mladým lidem s ADHD a PAS "hromadu" inspiračních materiálů, se kterými můžete experimentovat a aplikovat vše na sobě. Naučit se vnímat, co je pro můj osobní rozvoj důležité. A zbytek pustit k vodě. 

Budeme vám vděčni za vaše REAKCE A ZKUŠENOSTI s nabídnutými inspiracemi. NAPIŠTE NÁM: zdenek.vilimek@akropolis-uh.cz


Seriál JSEM JAKÝ JSEM v médiích


TVS reportáž 25. 11. 2023

Zdeněk Vilímek s aktéry videí - Adamem a Adriánem, v centru Akropolis s reportérkou Barborou Konečnou. Reportáž v prokliku nadpisu.

ČESKÁ TELEVIZE 30. 11. 2023

Rozhovor o seriálu v pořadu Dobré ráno se Zdeňkem Vilímkem a Táňou, aktérkou z videí. Celý pořad v prokliku nadpisu.

PRÁVO - 19. 12. 2023 

Novinový článek od Zdeňka Vilímka o ADHD a PAS v širších souvislostech, vyšel v příloze Styl pro ženy v celostátních novinách Právo a ZDE

SPOLUPRÁCE NA TÉMA ADHD a PAS:

V případě zájmu o spolupráci - pište na E: zdenek.vilimek@akropolis-uh.cz | nebo volejte na T: +420 776 862 608.

Mgr. Zdeněk Vilímek, speciální pedagog

Děkujeme za poskytnutí natáčecích prostor pro videa: Univerzita Palackého V Olomouci (Pedagogická fakulta, Ústav speciálněpedagogických studií) | AudioWorks Music, s.r.o., Olomouc | Rozárium Olomouc, Botanická zahrada v Olomouci | The Kathmandu - Nepali restaurant, Olomouc | Goldes Panthers, Otrokovice | Les Park Vřesovice | www.mandalam.cz

Projekt vznikl za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví České republiky.