Emoce k ženám jednoznačně patří...

před 7 roky, 30.8.2017 Říká učitelka jógy Eliška Gallová

To, jak si užijete jógu velmi souvisí s tím, jakého učitele si vyberete. Po několika rozhovorech s lektorkami jógy se stále nestačím divit, jak odlišně můžeme k praktikování jógy přistupovat, a co všechno nám toto, zjednodušeně řečeno, cvičení může nabídnout.

Tentokrát jsem si povídala s Eliškou Gallovou. Působí přímě, otevřeně a velmi spokojeně. Vyzařuje z ní mateřská a ženská energie. Nebylo tomu tak ale vždy.

Její příběh je zejména o tom, jak se z drsné a neohrožené ženy stala jemná matka, která dokáže naplno prožívat jednoduché radosti života.Eliško, půjdu rovnou k věci. :) Budeme si povídat o józe. Vaše kurzy se rychle plní, je z vás cítit, jak moc vás to baví, dá se říct, že jóga je vaše životní vášeň?

Teď už ano, jen to přicházelo postupně. Třeba za studií bylo mou vášní rozhodně cestování. Jógu jsem začala cvičit kvůli bolavým zádům na začátku mých studií v Brně. První zkušenost, jak se tělo při józe chová jsem získávala už na gymnáziu například u paní profesorky Baroušové.

CESTOVÁNÍ A POWER JÓGA


Co jste v Brně studovala?

Studovala jsem systematickou biologii a ekologii, ale zjistila jsem, že vědkyně ze mě nikdy nebude, tak jsem začala dělat to, co mě vždycky lákalo, a to bylo cestování. Pracovala jsem jako průvodkyně v CK Kudrna. To je cestovka, která nabízí zážitkovou a aktivní turistiku.


Byla jste tedy spíše, řekněme, alternativní člověk, který následuje své sny?

Víte, já jsem spíš bývala taková ta žena drsňák, která si chce umět poradit v různých, často nepředvidatelných situacích, hodně jsem vydržela, věci tlačila před sebou a nepřipouštěla si selhání. A díky zálibě v cestování jsem si na začátku zvolila power jógu – kvůli síle a fyzičce, kvůli svalům, které jsem potřebovala při své práci. Jenže pak jsem narazila na výbornou lektorku, která nám začala zdůrazňovat jemnost pohybu a ženský půvab, a ten nás učila si uvědomovat....


Díky skvělé učitelce jste tedy začala objevovat tajemství jógy?

Ano, díky ní jsem jógu začala vnímat jinak, více žensky. Naplno ve mně ale toto nové vnímání probudilo až mateřství. Konkrétně moje dcera. Je velmi vnímavá, éterická bytůstka, hned se rozpláče, je plná emocí. A u ní jsem  si tento ženský princip začala ještě více uvědomovat.

K ŽENSTVÍ PATŘÍ UMĚNÍ NASLOUCHAT, POHLADIT, PODPOŘIT


Co podle vás symbolizuje ženství?

Emoce, ty jednoznačně k ženám patří. Je potřeba se je však naučit zpracovávat. K ženství patří také umění naslouchat, pohladit, podpořit. Propojit se se srdcem, umět vyjádřit to, co cítíme a vnímáme. Záměrně neubližovat, naopak vyzvedávat. To je podle mě ta jemná část ženství, která dělá svět lepším, klidnějším. Jóga ji pomáhá vyzvednout a vnímat.


JÓGA NÁS NAUČÍ PŘIJÍMAT SVĚT TAKOVÝ, JAKÝ JE, NEHODNOTIT


Můžete nám říct, jak to probíhá?

Ano. Jóga vám pomáhá se uklidnit. Proto jsem od power jógy přešla k řekněme “klidné józe”, jak nazývám i svůj způsob cvičení. Začínáme jemnými pohyby a přecházíme do fáze, kdy se začneme vnímat. Nacházíme svoji vnitřní harmonii, úplně se zklidníme. Okolní svět začneme vnímat jako něco přirozeného co tak má být, nehodnotíme. Začne nám být dobře. To, že jsem se naučila na každodennosti oceňovat to hezké, beru jako dar. Je to stejné jako například víra v Boha, to je také dar. Každý věci vnímáme jinak, po svém. Je velmi úlevné nikoho neodsuzovat.


A jak jste k tomuto postoji a vůbec k vnitřní rovnováze dospěla?

Určitě je to kontinuální proces, pořád se mu musíte učit. Po návratu z Brna jsem pracovala pro zdejší velkou společnost, byla to úplně jiná zkušenost a velmi mě posunula. Získala jsem své zázemí a stabilitu. Když máte dobrou práci, máte kde bydlet a neřešíte existenční problémy nebo nepodléháte stále rostoucím potřebám, začnete se soustředit na sebe. Dobré zázemí je základ pro vlastní růst, pro rovnováhu. Jóga mi také pomohla se zakořenit zpět v Uherském Hradišti, po deseti letech.


Trvalo to dlouho, než jste si tu znovu zvykla?

Ani nevím, čas mi teď, co jsem s dětmi doma, splývá. Vím jenom, že cvičení jógy a moje děti mi to velmi usnadnily. Děti jsou pro mě ohromné zrcadlo, ukazují mi, co dělám špatně. Velmi to vnímám. Děti mě zjemnily, nastavily jiné vnímání času. Jsou moje obrovská radost.

ČÍM VÍCE CVIČÍTE, TÍM LÉPE VNÍMÁTE SVÉ TĚLO A TÍM LÉPE ODOLÁVÁTE STRESU


A máte nyní nějaké přání, cíl, kam se chcete posunout?

Chtěla bych víc cvičit. Čím víc cvičíte, tím lépe vnímáte své tělo a v o to větší psychické pohodě jste. Odoláváte stresu. A když umíte ovládat své tělo, je pak jen krůček k tomu naučit se ovládat svoji mysl, přijímat věci tak, jak jsou, s lehkostí, pokorou.


Jsou dnes ženy schopné si přiznat, že jsou krásné?

To se jich musím zeptat. (úsměv) Často je na to upozorňuji.

Jóga napomáhá vyššímu sebevědomí, protože děláte něco, co máte rádi, v čem se cítíte dobře a jde vám to. Je to víc než jen koníček. Je to, řekněme, prostředek k dosažení harmonie. Když si během praktikování uvědomujeme, jak cvičíme a je nám dobře. Jsme krásné, když je nám dobře samým se sebou. Milujeme pohyb, který děláme.


Co na vašich lekcích mohou zájemci očekávat?

Klidnou jógu, při které si uvědomujeme to, co děláme. Je to jóga o vědomém pohybu, kdy dopodrobna popisuji, co má žena nebo muž dělat. Snažím se jemným způsobem klienty dovést do pozic, o kterých ani sami neví, že zvládnou. Kladu důraz na porozumění tomu, jak s námi tělo komunikuje, abychom si nevědomými pohyby neubližovali. Učíme se s tělem zacházet a pracovat.

Moje lekce jsou také o odpočinku, relaxaci a soustředění na dech.


Děkuji za rozhovor,

Zuzana Vandame

Foto: Sophie Trenda


Z důvodů zvýšené zájmu rozšiřujeme kurzy jógy s Eliškou, přihlásit se můžete zde.