Rozhovor s Marií Jordánovou

před 5 roky, 26.6.2019 Přihlaste na naši letní jógu, více najdete v rozhovoru s naší oblíbenou lektorkou

Prázdniny jsou na spadnutí a my jsme si ještě před jejich začátkem stihly popovídat s jednou z našich lektorek.

Přinášíme krásný rozhovor s Marií Jordánovou, která u nás v Akropolis vede prázdninové kurzy jógy – jeden ranní, který vás zcela jistě pozitivně naladí na celý den a druhý večerní.

Kurz začíná již s prázdninami, tak se rychle přihlaste:)

https://www.akropolis-uh.cz/joga-pro-dospele-kurzy-jogy-pro-zacatecniky-a-pokrocile


Co byste o sobě našim čtenářům pověděla?

Vůbec, ale vůbec se mi nechce někoho přesvědčovat, aby cvičil jógu!

Je to totiž dokonalý systém cvičení a praktik, jak si celkově zlepšit život po fyzické i duševní a duchovní stránce - a k tomu musí člověk uzrát sám. A jednoznačně si říct, ano, chci pro sebe něco udělat. A to je zrovna moje odpověď na první otázku - konat!

Na mých webových stránkách je celý příběh, jak jsem se k józe dostala a s větší, či menší intenzitou ji praktikuji už od roku 1984, z toho 29 let jako cvičitelka.

Výše uvedená podtržená slova dávají odpověď na další otázky - co se mi na józe nejvíce líbí a proč by měli lidé jógu cvičit.

A ještě něco: praktikování jógy samozřejmě zlepšuje zdravotní stav, ale jde o komplexní systém a v žádném případě nesupluje rehabilitační cvičení.


A teď se dostáváme k letní józe

nabízíme něco, co zdaleka neodpovídá ceně, možná proto je tak málo lidí. Kdyby byla cena desetinásobně vyšší, možná by to lidi vyburcovalo....

Intenzivní ranní (ještě lépe i pozdně odpolední) praktikování cenných jógových cvičení během tří týdnů na sobě pozná každý, kdo se opravdu odhodlá a na pouhých dvanáct dní odloží přirozenost člověka - lenost. A pak se plně oddá vedení cvičitele...


Proč ranní cvičení?

Ranní protažení a zharmonizování těla s duševní stránkou naší osobnosti, naladění a koncentrace, uvolnění...to všechno se nám zúročí v následujícím konání během celého dne, jak v zaměstnání, tak i v osobních vztazích. Člověk vyzařuje ze sebe to pozitivní, což se pak odráží i na ostatních. Večerní cvičení pak může být náročnější, protože tělo je po celodenním pohybu pružnější a zvládne i složitější cviky.


Na co se má člověk připravit, když jde na mé kurzy?

každý si z mého kurzu určitě něco odnese. Použiji příběh: "Mnoho lidí jde k řece pro vodu a každý si s sebou nese nějakou nádobu - jeden velké vědro, či dokonce dvě, druhý menší kýblík, třetí hrneček, další jen lžíci a někdo dokonce spoléhá jen na své dlaně atd."


Je jóga pro všechny?

Ano, pro všechny, kteří dospěli k otázkám typu - proč jsem vůbec na Zemi, odkud jsem přišel a kam směřuji, jak vylepšit svůj život atp.


Kolik lidí je v kurzu maximálně?

Patnáct. Za léta praxe vím, že dokážu v kurzu sledovat cvičení a vývoj každého jednotlivce a šestnáct už je moc!


Co si myslím o různých videích, které jsou volně dostupné na internetu, dá se podle nich naučit dobře cvičit?

V této otázce bych vyzvedla slova naučit se dobře cvičit...stručně řečeno, základy doporučuji vždy pod vedením cvičitele, který může opravit, vysvětlit. Zkušenější jogín podle videa se naučit něco nového může. Jsou samozřejmě videa různých kvalit. Ptáte se , zda bych natočila krátké video jako ukázku pro váhající ... myslím si, že skuteční zájemci se mohou přijít přesvědčit sami. natočila jsem jedno CD s názvem "Jóga pro pozdní odpoledne", kde si pokročilejší zájemce pod mým vedením může zacvičit i zrelaxovat.

A nakonec:

Proč si myslím, že by měli lidé na mé kurzy chodit?

To je otázka! Řeknu vám to tak. Za ta léta ke mně ojediněle někdo zabloudil, hodně lidí často se mnou kus cesty ušlo a pak mám i ty skalní. Z mých kurzů vyšlo asi sedm, či osm cvičitelů a cvičitelek, z nichž ti, kteří jsou aktivní, jsou vyhledávaní, z toho mám největší radost. Radost mám z každého člověka, kterému díky mému vedení jóga přinesla sebemenší zlepšení v jeho životě...pokud jste dočetli až sem, už tušíte. Mám ke svým svěřencům pozitivní vztah, mám je ráda, vážím si jich a vím, že ke mně nepřišli náhodou. Náhody neexistují. Proto nepřesvědčuji. Kdo ke mně přijít má, přijde. Když je žák připraven, učitel se najde.

Krásný den,

Marie Jordánová