Příběh Petra
Mám zde ještě jeden příběh. Vnuk Petr přišel o zázemí v rodině z důvodů věznění rodičů, kteří obchodovali s drogami. Prarodiče si Petra vzali do péče a už se nemohli věnovat dalším dvěma vnoučatům. Petr si bral veškerou jejich pozornost pro sebe. Díky digitálním technologiím byl stále v kontaktu s rodiči, i když byli ve vězení. Hodně času trávil na počítači, byl nespokojený, když se mu prarodiče snažili omezovat čas na mobilu i tabletu. V pubertě Petr dokonce napadl prarodiče a došlo k útěku z péče. Nějaký čas strávil Petr ve Středisku výchovné péče a po návratu k prarodičům jim vyčítal, že mohou za to, že jeho rodiče nefungují a je to celé jejich vina. Nepřítomné rodiče si idealizoval a plánoval si s jedním z nich svoji budoucnost. Jaké bylo jeho rozčarování, když oba rodiče po výkonu trestu si našli nového partnera a na Petra jakoby zapomněli. Matce se narodilo nové dítě a Petra odmítla vzít si k sobě, neboť s velkými problémy zvládala péči o novorozence. Otec se bohužel po krátké době opět dostal do vězení. A znovu sliboval Petrovi, že si ho výhledově vezme do péče. Petr zažíval zklamání, nenaplnění svých tužeb a později rozčarování ze svých rodičů. A tak pro Petra tady zůstali prarodiče. Nakonec Petr uznal, že byli pro něj tou jedinou a stabilní lodí, jež mu umožnila plout na moři jeho života. Plula sice pomalu, ale jistě.
Veřejnost by měla být informována o těchto situacích. Jsou mezi námi prarodiče, kteří si v poměrně vysokém věku berou na svá bedra výchovu dětí a suplují roli rodičů. Jsou konfrontování s mnoha tématy jako jsou např. novodobé digitální technologie apod. Naše společnost by jim měla být ku pomoci, aby věděli, že na to nejsou sami. Je důležité, aby prarodiče, kteří se ujali péče o svá vnoučata, měli přístup k emocionální, finanční a praktické podpoře. To zahrnuje i přístup ke vzdělávání a terapeutickým zdrojům, které mohou pomoci při zvládání výzev, jako je trauma a závislost.
>> Zpět na stránky projektu a další příběhy
>> Kontakt na poradentsví v centru Akropolis.
Článek připravila a zkušenosti ze své profesní praxe s námi sdílela MUDr. Taťjana Horká
Pokud máte svůj vlastní příběh nebo zkušenosti s tímto tématem, neváhejte je sdílet. Vaše autentické prožitky mohou poskytnout naději a podporu jiným v podobné situaci. Děkujeme.
Aktivity projektu "Biologické dítě pěstouna a děti svěřené do péče jiné osoby – konečně v centru zájmu" jsou podpořeny z dotačního programu Rodina.
S Kuřetem pomáháme dětem. Děkujeme projektu Pomozte dětem za finanční podporu projektu "Biologické dítě pěstouna a děti svěřené do péče jiné osoby – konečně v centru zájmu".