Úspěch v aerobiku vyžaduje vytrvalost a nadhled

před 3 roky, 28.6.2018 Říká hybná síla tohoto sportu v Akropolis Bohdana Krystková

Oddíl Aerobiku vznikl v centru Akropolis v roce 2010, založila ho a doslova vymazlila do dnešní podoby, vedoucí pohybových aktivit centra Bohdana Krystková (Poláchová). Během osmi let ušly její svěřenkyně velký kus cesty, současně se také úspěšně rozrůstá lektorský tým.

V roce 2011 začínalo v Akropolis 17 cvičenek, dnes jich soutěží 127, z toho 86 v estetické a 41 v technické kategorii.

O tom, co se změnilo a jaká je její vize je i tento rozhovor.


Bodi, co dnes po osmi letech fungování sportovního aerobiku v centru Akropolis považuješ za úspěch?

Mám velkou radost, že zájem o tento druh sportu takto rapidně vzrostl. Dnes už můžu říct, že k nám chodí nejen dívky, které cvičí a tancují pro radost, ale že se mezi nimi rekrutují také opravdové talenty, které v rámci fitness kategorie postupují i do profesionálních soutěží.


Jakých soutěží se účastníte?

Estetická i fitness kategorie pravidelně závodí v amatérské soutěži Aerobic Tour. V Uherském Hradišti v rámci ní pořádáme Akropolis CUP pro skupiny i jednotlivce .

Od loňského roku, a na to jsem velmi pyšná, máme novinku, kterou je účast našich dívek v profesionální soutěži FISAF - II. a III.výkonostní třídě.


Můžeš nám více přiblížit o jakou soutěž se jedná?

Jedná se o federaci mezinárodního sportu, aerobiku a fitness (Federation of International Sports, Aerobics and Fitness). Tato soutěž má 3 výkonnostní skupiny, v každé z nich získávají závodnice body a postupují výš od třetí do první kategorie. Díky této účasti mohou závodnice postoupit na Mistrovství republiky i světa.


Kolik týmů letos postoupilo do soutěží Aerobic Tour a FISAF?

V minulé sezóně jich bylo sedm, letos jsme to zvýšili už na deset. Patří mezi ně i nový seniorský tzv. „Mamka tým“, se kterým trénuji. Zpočátku jsme to brali jako srandu, ale dneska už seriózně soutěžíme a pravidelně trénujeme.


Jaké jsou další novinky?

Rozjel se sportovní aerobik, v juniorské kategorii Iveta Válková , která cvičí v kategorii Single pod vedením Martina Hložka. A pak máme v kategorii „Kids – 8 - 10let“  Trio (Emma Kaspřáková, Kateřina Lažková, Adriana Vojtěšková), které trénují Martin Hložek a Veronika Omelková. Další dívky se připravují.


Kolik máte nyní v Akropolis týmů?

Z estetických týmů se oddělily fitness, tedy výkonnostní, talentované sportovkyně, takže počet týmů vzrostl. Kromě toho máme přípravky: mrňata, maloši a veloši. Letos máme 10 soutěžících týmů – celkem 127 sportovkyň.


Nabíráte další děti?

Ano, v září bude nábor, ale jen malých dětí od čtyř do šesti let. Jinak jsou všechny skupinky plné. Děti se postupně rozvíjejí, všichni začínají v estetických týmech.


Tomuto sportu věnuješ spoustu času, jak to zvládáš?

Tady musím určitě vyzvednout roli nových lektorek, protože jsou pro mě velkou oporou. Do své práce investují spoustu volného času a úsilí.


Jak ty sama pracuješ na svém rozvoji, co tě naplňuje?

Nejvíc mě naplňuje přímá činnost s dětmi, ale narůstá mi spousta administrativní a manažerské práce, které se musím věnovat.

Nechávám si jen ty nejmenší děti, abych je připravila pro postup do dalších kategorií. Věnuji se hlavně estetice, protože jsem na ní vyrostla. Je to základ mojí kariéry.


Co tě na estetice baví?

Baví mě ta provázanost pohybu, kostýmů a příběhu.


Jak vidíš aerobik v centru Akropolis za pár let?

Vidím ještě další rozdělení sportovních týmů na A a B. Chceme dát příležitost talentovaným a také těm, jejichž rodiče mají chuť v tomto sportu děti podporovat. Ty děti, které mají potenciál, musí trénovat až třikrát týdně, což stojí čas i peníze. U výkonnostních sportovkyň je také potřeba dát důvěru lektorům, kteří mohou své svěřence dovést až do profesionálních soutěží.


Jaký je přístup rodičů k aerobiku?

Je moc a moc důležité se podívat i do zákulisí tohoto sportu, kam my trenéři nedohlédneme. Zejména v období dospívání dívek je provázanost mezi tím, co se děje v sále a tím co nevidíme v pozadí, velmi důležitá. Dívky je potřeba sladit a zformovat. Často na první pohled vše šlape, ale pak v šatně se může odehrávat něco jiného, co pak řeší rodiče a co může ovlivnit fungování týmu.


Co mohou rodiče udělat pro sportovní pohodu svých dětí?

Spolupráce s rodiči je extrémně důležitá. Musíme se naučit vzájemnému respektu a toleranci. My lektoři nedokážeme všechno a potřebujeme se soustředit v tak krátkém čase tréninku pouze na jeho kvalitu. Potřebujeme podporu ze strany rodičů, kteří sází na úspěchy svých dětí. Na jejich straně velmi oceňuji nadhled a trpělivost, zejména v komplikovaném věku dívek. V případě konfliktů v týmu nebo při neúspěchu je totiž potřeba, aby rodiče vyhodnotili situaci a zvážili, zda není lepší dítěti vysvětlit, že se jedná o životní zkušenost, kterou není potřeba brát nijak tragicky.

Čím dříve se děti naučí vyrovnávat s realitou (úspěchy a neúspěchy), tím více získají pro svůj budoucí rozvoj.


Děkuji za rozhovor,

Zuzana Vandame

Výsledky letošní sezóny najdete níže v příspěvku


Soutěžní sezóna Akropolis - Aerobik Uherské Hradiště 2018

1.Kategorie BABY 5-7 let – skladba estetická „V peřině“ ve složeníBartošíková Lilian, Běhávková Agáta, Budíková Šarlota, Gálová Alexandra, Gottwaldová Štěpánka, Chybíková Eliška, Kambová Anežka, Krajčová Laura, Lesová Veronika, Marášková Julie, Pokorná Kateřina, Růžička Adélka, Slobodová Sabina, Šuránková Johana, Stodoláková Simona, Tománková Thea, Vávrová Julie.

Trenérka: Bohdana Krystková a Tereza Vojtková

Úspěchy: “Aerobic CUP Kyjov“ – 1. místo, „O pohár starosty Tlumačova“ Otrokovice – 3.místo , „Mia festival“ Otrokovice 2.místo, „Akropolis CUP UH 2018“ Uh. Hradiště – 3. místo, „Aerobic Cup Hodonín“ Hodonín – 4. místo, „Aerobik Cup Uh.Brod“ – 4.místo, „Ostrožská Pastelka 2018“ Uh. Ostroh – 4. místo, „Finále aerobic Tour 2018“ Olomouc Top 20 – 2. místo, „Česko se hýbe“ semifinále Brno – 4.místo.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………

2.Kategorie KIDS 8-10 let – skladba estetická „Tři bratři“ ve složení Antálková Anežka, Budíková Liliana, Cíchová Liliana, Červinková Julie, Fraňková Karolína, Havlasová Sofie, Honsová Adriana, Chramcovová Karolína, Ježková Nela, Kaňová Vendula, Koželuhová Terezie, Křivová Beáta, Machalová Nela, Michálková Natálie, Mikulcová Adéla, Mikulcová Markéta, Mlčůchová Karolína, Nesrstová Nikol, Příplata Anna Marie, Škrabalová Eliška, Šťastná Natálie, Trvajová Eva, Zábranská Terezie, Zámečníková Ella.


Trenérky: Bohdana Krystková a Jitka Konečná


Úspěchy: “Aerobic CUP Kyjov“ – 3. místo, „O pohár starosty Tlumačova“ Otrokovice – 6. místo, „Mia festival“ Otrokovice 2.místo, „Akropolis CUP UH 2018“ Uh. Hradiště – 3. místo, „Aerobic Cup Hodonín“ Hodonín – 4. místo, „Ostrožská Pastelka 2018“ Uh. Ostroh – 5. místo, „Aerobik Cup Uh.Brod“ – 5.místo, „Finále aerobic Tour 2018“ Olomouc Top 20 – 1. místo, „Česko se hýbe“ semifinále Brno – 4.místo

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….


3. Kategorie CHILDREN 11-13 let – skladba estetická „Pan Tau“ ve složení Čevelová Adéla, Gálová Emma, Honsová, Eliška, Hůsková Karolína, Hyráková Alžběta, Janigová Jasmína, Kročilová Natálie , Kubíčková Veronika, Kuchařová Aneta , Lukášíková Aneta, Margetíková Nela, Mišťúriková Saša, Mitášová Nikola, Nedomová Michaela, Rösslerová Eliška, Surových Tereza, Šuranská Zuzka.


Trenérky: Lucie Šimoníková a Veronika Chytilová


Úspěchy: “Aerobic CUP Kyjov“ – 4. místo, „O pohár starosty Tlumačova“ Otrokovice - 6. místo, „Mia festival“ Otrokovice 2. místo, „Akropolis CUP UH 2018“ Uh. Hradiště – 5. místo, „Aerobic Cup Hodonín“ – 5. místo, „Aerobik Cup Uh. Brod“ – 5.místo, „Ostrožská Pastelka 2018“ Uh. Ostroh – 4. místo „Finále aerobic Tour 2018“ Olomouc Top 20 – 1. místo, „Česko se hýbe“ semifinále Brno – 2. místo, „Česko se hýbe“ finále Praha – 2. místo.

4. Kategorie TEENAGER 14 + - skladba estetická „Hra stínů“ ve složení Bruknerová Kristýna, Dvouletá Kristýna, Hanáková Eliška, Hedvičíková Sára, Horehleďová Aneta, Chybíková Gabriela, Chytilová Veronika, Kupcová Vendula, Lukášiková Veronika, Maňková Tereza, Maršálková Barbora, Mega Lucie, Omelková Michaela, Plevová Sabina, Šaňáková Šárka, Štěpáníková Michaela.

Trenér: Martin Hložek a Karolína Vaňková

Úspěchy: “Aerobic CUP Kyjov“ – 4. místo, „O pohár starosty Tlumačova“ Otrokovice – 3. místo, „Mia festival“ Otrokovice 8. místo, „Akropolis CUP UH 2018“ Uh. Hradiště – 2. místo, „Aerobic Cup Hodonín“ – 3. místo, „Aerobik Cup Uh. Brod“ – 3. místo, „Ostrožská Pastelka 2018“ Uh. Ostroh – 3. místo „Finále aerobic Tour 2018“ Olomouc Top 10 – 4. místo, „Česko se hýbe“ semifinále Brno – 4. místo, „Česko se hýbe“ finále Praha – 4. místo.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….


5. Kategorie Senior 18+ let skladba estetická „Amerika“ ve složení Honsová Lenka, Zábranská Lenka, Chybíková Alena, Gálová Jana, Kaspřáková Andrea, Vojtěšková Markéta, Antálková Martina, Daníčková Magda, Čevelová Adéla, Lukašíková Helena, Konečná Jitka, Blahynková Romana, Krystková Bohdana.


Trenérky: Bohdana Krystková


Úspěchy: “Aerobic CUP Kyjov“ – 2. místo, „Mia festival“ Otrokovice 1. místo

1. Kategorie Baby Fitness skladba technická „Sisinky“ ve složení – Bartošíková Kateřina, Beníčková Denisa, Hůsková Adéla, Kolajová Sára, Kubíková Amálie, Valentová Viktorie, Velecká Karolína.

Trenér: Karolína Vaňková a Adéla Němčická


Úspěchy: : “Aerobic CUP Kyjov“ – 1. místo, „O pohár starosty Tlumačova“ Otrokovice – 1. místo, „Mia festival“ Otrokovice 1. místo, „Akropolis CUP UH 2018“ Uh. Hradiště – 1. místo, „Aerobic Cup Hodonín“ – 1. místo, „Ostrožská Pastelka 2018“ Uh. Ostroh – 1. místo „Finále aerobic Tour 2018“ Olomouc Top 10 – 1. místo…FISAF III. výkonnostní třída - Praha - 1. místo, Louny - 1. místo, Ml. Boleslav - 1. místo.

2. Kategorie Kids Fitness skladba technická „Stronger“ ve složení Kaspřáková Emma, Krejčiříková Tereza, Krojzlová Klára, Lažková Kateřina, Sluková Barbora, Stodolákova Barbora, Šmatelková Karolína, Vojtěšková Adriana.

Trenér: Veronika Omelková a Iveta Valková


Úspěchy: : “Aerobic CUP Kyjov“ – 2. místo, „Aerobic Cup Hodonín“ – 3. místo…FISAF III. výkonnostní třída - Praha 17.3. - 5. místo, Praha 21.4. - 8. místo, Louny 5.5. - 12. místo, Mlada Boleslav 2.6. - 9. místo.

2. Kategorie Kids Fitness skladba technická „Firework“ ve složení Blahynková Nikol, Bučková Tereza, Čajková Kristýna, Daníčková Agáta, Chybíková Veronika, Inemanová Natálie, Malinová Lucie, Maňková Barbora, Pavlíčková Sára, Ondrůšková Denisa.

Trenér: Lucie Šimoníková a Bohdana Krystková


Úspěchy: : “Aerobic CUP Kyjov“ – 3. místo, „O pohár starosty Tlumačova“ Otrokovice – 5. místo, „Mia festival“ Otrokovice 3. místo, „Akropolis CUP UH 2018“ Uh. Hradiště – 3. místo, „Aerobic Cup Hodonín“ – 4. místo, „Aerobik Cup Uh. Brod“ – 2. místo, „Ostrožská Pastelka 2018“ Uh. Ostroh – 4. místo „Finále aerobic Tour 2018“ Olomouc Top 10 – 3. místo.

3. Kategorie Children - Kadet Fitness skladba technická „Avicii“ ve složení Barešová Lucie, Basovníková Adéla, Hrušková Gabriela, Niklová Agáta, Svozilová Kristýna, Kosinková Rozálie, Ottová Daniela,

Trenér: Martin Hložek a Veronika Omelková


Úspěchy: “Aerobic CUP Kyjov“ – 1. místo, „O pohár starosty Tlumačova“ Otrokovice – 2. místo, „Mia festival“ Otrokovice 2. místo, „Akropolis CUP UH 2018“ Uh. Hradiště – 1. místo, „Aerobic Cup Hodonín“ – 1. místo, „Aerobik Cup Uh. Brod“ – 1. místo, „Ostrožská Pastelka 2018“ Uh. Ostroh – 2. místo „Finále aerobic Tour 2018“ Olomouc Top 10 – 2. místo…FISAF II. výkonnostní třída - Praha - 9. místo, Louny - 9. místo, Ml. Boleslav - 9. místo.

4. Kategorie teenager - Junior Fitness skladba technická „The best of 80´s“ ve složení - Mahdalová Kristýna, Vojtková Tereza, Němčická Adéla, Šimoníková Lucie, Konečná Jitka.

Trenér: Martin Hložek


Úspěchy: : “Aerobic CUP Kyjov“ – 1. místo, „O pohár starosty Tlumačova“ Otrokovice – 3. místo, „Mia festival“ Otrokovice 1. místo, „Akropolis CUP UH 2018“ Uh. Hradiště – 2. místo, „Aerobic Cup Hodonín“ – 3. místo, „Aerobik Cup Uh. Brod“ – 2. místo, „Ostrožská Pastelka 2018“ Uh. Ostroh – 2. místo „Finále aerobic Tour 2018“ Olomouc Top 10 – 1. místo…FISAF II. výkonnostní třída - Praha - 2. místo, Louny - 3. místo, Ml. Boleslav - 2. místo.

Singl – sportovní aerobik - Iveta Valková

Trenér: Martin Hložek

Úspěchy: FISAF II. Výkonnostní třída – Praha – 7. místo, „Aerobic cup Kyjov“ – 1. místo, FISAF II. výkonnostní třída Praha – 4. místo, FISAF II. výkonnostní třída Louny – 1. místo, FISAF II. výkonnostní třída – 3. místo


Trio – sportovní aerobik – Emma Kaspřáková, Adriana Vojtěšková, Kateřina Lažková

Trenéři: Veronika Omelková, Martin Hložek

Úspěchy: FISAF III. výkonnostní třída - Praha 4. místo, Louny 5. místo, Mladá Boleslav 5. místo.

Copyright © 2014, Centrum Akropolis, Uherské Hradiště | GDPR | Interní sekce | web: icard.cz