Odvaha a schopnost předvést svůj individuální projev

před 3 roky, 3.10.2016 To je říjnový Akropolis CUP - soutěž jednotlivců ve sportovním aerobiku

Pohyb, tanec, individuální projev - Akropolis Cup 2016 bude tentokrát (už v sobotu 29.10.) věnován soutěžím jednotlivců. To, že bude centrum Akropolis organizátorem tohoto atraktivního sportovního klání je velkým úspěchem, na němž mají lví podíl jeho organizátorky: populární trenérka aerobiku Bohdana Poláchová a její nová parťačka Veronika Omelková. A právě díky jejich propojení lze očekávat další novinky a zpestření atraktivní soutěže. Jaké? A v čem děti individuální soutěž obohacuje nebo jaká jsou specifika mužů a kluků, kteří sportovní aerobik cvičí, se dočtete v našem rozhovoru.

Bodi, co účastníkům a divákům nabídne říjnový Akropolis CUP?

Je to první ročník soutěže jednotlivců, takže očekávání budou velká. V Uherském Hradišti se koná teprve druhé základní kolo na Moravě v rámci moravské soutěže Aerobic tour.

Moc nás potěšilo, že jsme právě v Aerobic tour byli přijati jako organizátoři této soutěže.

V čem je soutěž tentokrát jiná?

Jedná se o soutěž jednotlivců, do které jde každý sám za sebe a má svůj individuální vstup.

Soutěž probíhá tak, že účastníci cvičí jednu sestavu podle choreografie přecvičujícího lektora a snaží se ji zachytit. Musí se prezentovat, zaujmout jako jednotlivé osobnosti a předvést, co v sobě každý z nich má.


Soutěží v tomto sportovním klání holky a kluci odděleně?

Specifikum sportovního aerobiku je v tom, že se jedná o společnou soutěž pro obě pohlaví. Tento sport má jen jednu smíšenou úroveň.

Mít v soutěži chlapce je vždy pozitivum, které soutěž velmi oživí.


Jaká je motivace kluků cvičit aerobik?

Jsou to často rodiče. A kolektiv si je velmi hýčká, protože je to stále vzácnost. To jestli chlapci vydrží cvičit dlouhodobě se však často láme v pubertě. A je to převážně tlak okolí a stereotypy, které jsou s tímto sportem spojeny – lidé mají zažito, že se jedná o ryze dívčí sport. Není to však pravda. Ti chlapci, kteří to vydrží, se stávají velmi úspěšnými a vyhledávanými lektory, trenéry a závodníky.

Muži jsou často v českých lektorských špičkách.

Co hlavně dělá z mužů vyhledávané trenéry?

Jsou populární – prostě to umí, ženy více přitahuje, když cvičí muž, více se snaží, je to pro ně větší motivace a podávají lepší výkony. Díky smíšené energii se ženy mohou u dobrého lektora s charismatem doslova přetrhnout.

V Akropolis máme například Martina Hložka z Tlumačova, který už trénuje dva naše fitness týmy. Mimoto je aktivní závodníkem ve sportovním aerobiku.

Nyní zpět k soutěži. Mohou se jí zúčastnit i závodnice ze skupinových choreografií?

Mohou, pokud nesoutěží pod Českým svazem aerobiku nebo v jiných profesionálních soutěžích.Pokaždé, když organizujete akce, máte pro diváky a účastníky zpestření v podobě známých osobností nebo zajímavých vystoupení. Na co se můžeme těšit tentokrát?

Ano i tentokrát máme připraveny zábavné aktivity. Před zahájením akce budeme venku na hlavním náměstí cvičit skupinovou choreografii tzv. flashmob, kdy se každý může přidávat ke skupinovému tanci. Toto video budeme sdílet jako upoutávku na Akopolis Cup. Kroky jednoduché choreografie se mohou všichni zájemci naučit na místě nebo podle videa.

Natáčet budeme už v pátek 7.10 na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti.


Druhou novinkou bude speciální soutěž pro všechny zájemce, kteří aerobik nebo tanec zatím třeba vůbec nezkusili. Máme připraveny dvě kategorie – taneční a aerobik.

Mohou se zúčastnit různí zájemci, jmenovitě třeba děti z Domu dětí (DDM), Středisek volného času (SVČ) a Asociací školních klubů (ASŠK), nebo z Dětských domovů (DM).

A můžeme se těšit i na nějakou zajímavou osobnost?

Ano, atmosféru celé soutěže oživí oblíbený moderátor David Pavlíček, se kterým máme výbornou zkušenost. David umí do moderování dát vždycky něco originálního ze sebe. Navíc jeho role bude tentokrát i pracovní, protože jako taneční dramaturg vyhodnotí a udělí v každé z devíti kategorií cenu sympatie.

Tentokrát přizvalas k organizaci mladou trenérku Veroniku Omelkovou. Co od vzájemné spolupráce očekáváte?

Vzájemně se doplňujeme, pomáháme si. Také se obě budeme aktivně podílet na předcvičování choreografií v několika kategoriích.

Veronika se zaměřuje zejména na fitness aerobik, tak jsme si do příštího, druhého ročníku daly předsevzetí otevřít také profi kategorii, která letos v rámci pilotního ročníku ještě neproběhne.


Veroniko, co Tě na organizaci nejvíc baví a nabíjí?

Je to pro mě nová zkušenost, do nynějška jsem byla hlavně trenérka. Je velmi motivační moci ovlivnit podobu soutěže a spolu s Boďou do ní dát vlastní nápady. Hlavně se však můžu učit z Bohdaniných četných zkušeností.

V čem tě Bohdana inspiruje?

Má velký přehled, co je potřeba udělat, zařídit a také velkou kreativitu zkoušet a vymýšlet nové věci, aby soutěž byla pro účastníky zajímavá a zábavná. Skvěle se doplňujeme. Zdokonalujeme se ze vzájemného učení.

Co podle tebe dává tato soutěž dětem?

Možnost si vyzkoušet něco sami za sebe, projevit se, najít odvahu, nebát se vystoupit z davu. Toto je podle mě důležitější než to, zda obsadí medailové příčky. Naučí se prodat svůj projev, rozvinout se, získají zpětnou vazbu. Úspěch je totiž vrtkavý, jednou přijde, jinde ne. Aerobik je forma seberealizace. Roli hraje i estetika a celkový dojem sportovců.


A na závěr, jaké mohou účastníci očekávat odměny?

Věříme, že účast bude velká. Připravili jsme tedy pro všechny, kteří se zapojí halloweenský dárek. Navíc sportovci budou odměňováni až do šestého místa. Chceme všechny pozitivně motivovat.


Máme velmi dobré recenze z jara ze soutěže skupinových choreografií, proto věříme, že se k nám účastníci rádi vrátí. Navíc i tentokrát převzal patronát senátor Ivo Valenta, což je pro nás také dobré ohodnocení.

Budeme se tedy na všechny těšit v sobotu 29.10. od 8.00 v tělocvičně Gymnázia v Uherském Hradišti!Děkuji za rozhovor,

Zuzana Vandame

Copyright © 2014, Centrum Akropolis, Uherské Hradiště | GDPR | Interní sekce | web: icard.cz