Kolektiv prospívá i nejmenším dětem

před 5 roky, 10.1.2019 Rozhovor s moderátorkou Bárou Dojčár Majíčkovou

Od ledna je otevřena nová pobočka miniškolky Rolnička, dětská skupina ve Starém Městě, kde se staráme o nejmenší děti od 1,5 roku. U této příležitosti, jsme oslovili několik maminek, aby se s námi podělily o své zkušenosti s rodičovstvím, výchovou dětí nebo třeba s organizací svého času.


Oblíbená moderátorka Bára Dojčár Majíčková se v současné době věnuje téměř naplno mateřským povinnostem. Má totiž dvě malé děti, které se narodily brzy po sobě. Elince jsou dva a půl roku, mladšímu Péťovi je rok. Obě děti jsou živé a společenské.

A protože Ela už téměř rok chodí do miniškolky Rolnička, využili jsme příležitosti a Báru vyzpovídali:


Báro, máš dvě maličké děti, takže se musíš pořádně ohánět, prozraď nám, v jakém věku začala malá navštěvovat miniškolku Rolnička?

Nastupovala v 18 měsících a stále chodí na dvě dopoledne v týdnu. Čekala jsem Peťu, musela jsem být v klidu a zároveň hlídací babičky na plný úvazek nebyly( pozn. jedna stále pracuje a druhá žije na Slovensku), proto jsem hledala řešení, jak péči o obě děti skloubit. S Akropolis mám dlouhodobou zkušenost, dostala jsem skvělá doporučení a tak jsem se rozhodla Elu umístit do miniškolky.


Bylo pro malou náročné si zvyknout?

Ani ne, vlastně si zvykla celkem rychle a to hlavně díky tomu, že je komunikativní a byla už schopná se trochu domluvit, a také díky tomu, že jsem s ní před tím pravidelně chodila na kroužky, byla zvyklá na děti a kolektiv jí očividně svědčil.


A jak její pobyt ve školce hodnotíš?

Malá je pozorovatel, hodně se dívá na ostatní a rychle se učí, díky tomu byla ve dvou letech bez plen. Viděla, jak si ostatní děti v miniškolce říkají a začala to dělat taky. Na doporučení vychovatelek jsme to zkusily a za dva dny jsme s plenkami skoncovaly na dobro.

Vyhovoval jí nastavený režim a pestré aktivity, líbí se jí jak tvoření, tak pohyb.


Obnáší tento režim pro tebe něco navíc?

Náročnější logistiku. Zabalit dvě děti, zvlášť teď v zimě, není jen tak. Ale ty dvě dopoledne jsou ideální, většinou je využiji k obíhání obchodů, úřadů, doktorů, případně si udělám nějakou práci nebo jdu s malým na kroužek.


Co na pobytu maličkých dětí v miniškolce oceňuješ?

To, že jsou pod odborným dohledem, učí se spoustu básniček a písniček. Tancují. Taky se mi líbí komunikace s rodiči, hlavně to, že dostáváme dopředu plán na celý týden, takže víme, co se bude dít. O to legračnější je pak překotné sdělování dojmů a zážitků (úsměv). A když jí vyzvedávám, hned se dozvím, co všechno během dopoledne dělala, kolik toho snědla, jak se zapojovala do společných aktivit a jestli byl nějaký problém.


Jaký je tvůj názor na hlídání dětí od roku a půl, chtěla bys něco vzkázat ostatním rodičům?

Když to porovnám například se situací v zahraničí, tak máme stále výborné podmínky pro výchovu dětí a hlavně možnost volby. Pořád se samozřejmě budeme setkávat s názorem, že dítě potřebuje matku na plný úvazek, ale z vlastní zkušenosti mohu říct, že dítě v odborné a citlivé péči miniškolky nijak nestrádá naopak je samostatnější a rychleji se učí. Ovšem každé dítě je jiné a každá matka ví, co je pro něj nejlepší, to je potřeba uvážit. Můžu ale s klidem říct, že komu jsem miniškolku doporučila, ten byl po osobní zkušenosti spokojený.


Díky za rozhovor!

Zuzana Vandame