Jitka Králíková: "Vyčleňte si deset minut denně, které jsou jen vaše."

před 8 roky, 16.5.2016 Je snadné naučit se mít rád sám sebe? Rozhovory s lektorkami.

Žijeme pohybem, cyklus rozhovorů s lektorkami centra Akropolis o pozitivním vlivu pohybu na lidské zdraví. Co můžeme my sami ovlivnit, abychom se cítili lépe? Po Bohdaně Poláchové zpovídáme naši další oblíbenou lektorku.



Jitce Králíkové by její věk nehádal vůbec nikdo. Recept, jak vypadat dobře, je podle ní individuální.Každému totiž vyhovuje něco jiného. Důležité je mít se rádi a přijmout se takoví, jací jsme. Své hraje také pravidelný pohyb. Jitka působí jako instruktorka a cvičitelka už od svých 23 let a je žákyní i obdivovatelkou doc. Evy Blahušové. Po letech zkušeností sází ve cvičení na osvědčené a fungující metody. Jaké vlastnosti musí mít správný lektor? Na co si dát při cvičení pozor, proč nefungují diety a co je jejím receptem na spokojenost?


Jitko, můžeš nám, prosím, stručně shrnout, jakému cvičení se věnuješ?

Než začnete jakékoliv cvičení, je potřeba posílit hluboký stabilizační systém. Proto vyučuji zejména Pilates pro začátečníky, jehož podstatou je právě posílení důležitých částí těla jako je břicho a bederní páteř. Mezi mé další specializace patří Kardio kalanetika. Toto cvičení je zaměřeno na odbourávání tuků a zlepšování fyzické kondice. V Akropolis se věnuji také redukčnímu cvičení pro ženy s nadváhou. Tam mám své svěřenkyně už několik let, i přes jejich počáteční nedůvěru je nám spolu nyní moc fajn. No a stále raději cvičím Bosu jógu. Je to náročnější cvičení, kde cvičím s balanční pomůckou. Soustředěnost a udržení rovnováhy posiluje stabilitu těla.

Podstatou je udržení pružnosti těla, aby fungovalo tak, jak má.


A proč sis vybrala právě takovou skladbu cvičení?

Ve svých 23 letech jsem začínala kalanetikou a prošla jsem velkou škálou různých typů cvičení. Zakotvila jsem ale u nesmrtelné a osvědčené klasiky. Tam vím, že to funguje a dokážu s klientkami velmi efektivně spolupracovat na výsledku. Chodí ke mně ženy od 20 do 70 let a to mě velmi motivuje.


Takže máš pohyb v genech ..

Ano, od malička ho potřebuji. Byla jsem hyperaktivní dítě, které se potřebovalo vybít . Později jsem zjistila, že potřebuji být s lidmi a něco jim předávat.


Na jaký typ pohybu se v Akropolis zaměřujete?

Po letech zkušeností jsme se zaměřili na to, co naši klienti opravdu potřebují, už nejdeme cestou módních výstřelků, ale jdeme po osvědčené kvalitě.

Posílíme ty nejdůležitější svaly, které drží tělo a pak na to nabalujeme další cviky, protahujeme a posilujeme záda, krční páteř. Učíme naše klienty jak správně dýchat, sedět i chodit.


S čím mají lidé největší zdravotní problémy?

Jsou to samozřejmě právě záda a krční páteř. Základem všeho je ale správný dech. Ten trénujeme ze všeho nejdřív u všech typů cvičení.


Co bys poradila ženám, aby se udržely v dobré kondici?

Základem je mít se ráda a vážit se sama sebe. Až přijmeme své tělo takové, jaké je,  můžeme pokračovat například tím, že upravíme jídelníček a začneme cvičit. Myslím si totiž, že diety nefungují. Funguje úprava jídelníčku v kombinaci se správným pohybem.


Co je na sebepřijetí to nejtěžší?

Podívat se do zrcadla a mít ze sebe dobrý pocit.


Jak dlouho to trvalo tobě?

Řeknu to tak, v průběhu let jsem potkala spoustu lidí, kteří mě ovlivnili. Například psycholožka Jiřina Prekopová mě přesvědčila, že to co dělám, dělám dobře. Člověk se nesmí obětovat, a nesmí se odbývat. Je potřeba si udělat chvilku pro sebe, klidně krátkou. Nebýt uštvaná. Stačí 10 minut ráno v koupelně – deset minut, které jsou jen vaše.


A mají se ženy rády?

Spousta z nich už se to naučila, ale spousta z nich nemá ráda to, jak vypadají. Přitom se věci vyvíjí. Stačí se na sebe třeba podívat z jiného úhlu – na to, co máme, co umíme, ne na to, co nám chybí.

Důležité je věci v sobě nezadržovat a uvolňovat endorfiny třeba právě pohybem nebo smíchem. To se například děje na mých lekcích.


Co tě tedy na lektorování nejvíce nabíjí?

Ta možnost se uvolnit, myslet na chvilku jen na sestavu, kterou právě provádíme, zapomenout na strasti a chvilku se soustředit na sebe a svoje tělo. V kurzech se pak sehrajeme, dostaneme tam skvělou náladu a často se smějeme. No a pak se stává, že se nám i o problémech lépe mluví.


Jaké důležité vlastnosti by měl mít dobrý lektor?

Za sebe považuji za důležité být kontaktní, věnovat se svým klientům individuálně, názorně jim předvést, jak dělat cvik, dotknout se jich. Cvičení musí bavit a uspokojovat.

Jinak dobrý lektor je ten, který je proškolený, má zkušenosti a absolvuje patřičné zkoušky ke cvičení, které provádí a umí komunikovat s lidmi. Na to klademe v centru hlavní důraz. Je potřeba si uvědomit, že diplom není licence.


A co tě na tom, co děláš nejvíc těší?

Myslím, že je skvělé, že se u nás v Akropolis propojují všechny generace. Moc se mi líbí, jak to prolínání funguje. Dobré vztahy jsou základem pro dobré cvičení. Pak nás pohyb obohacuje dvojnásob.



Děkuji za rozhovor, Zuzana Vandame