Hormonální jóga otevírá ženský element

před 8 roky, 4.1.2017 Rozhovor s Elizabeth Székely


Má maďarsko-rumunské kořeny, pochází ze Zlína a po náročném životním zlomu se přestěhovala do Uherského Hradiště, které si zamilovala. K józe měla vztah od malička. Už v 10 letech chodila s maminkou ve Zlíně na kurzy klasické hatha jógy, ke které se v průběhu života často vracela. Na plno se jí ale začala věnovat až po vážné nemoci.

Jak léčí hormonální jóga, a co všechno díky ní můžete objevit? Čtěte v rozhovoru s lektorkou, zajímavou ženou a maminkou tří dětí Elizabeth Székely.

Přihláška zde.


Patří ve světě jógy hormonální jóga k novinkám?

Dá se říct, že tato technika je v porovnání s klasickou jógou nová. Její autorkou je paní Dinah Rodrigues, Brazilka, která vylaďováním a vypilováváním této léčebné cvičební metody věnovala 20 let svého života. Proto také jen ona sama uděluje certifikáty a oprávnění k výuce.

Základem jsou dechové techniky. Hormonální jóga vychází z hatha jógy, z kundalini jógy a z tibetské techniky práce s energií. Sama autorka je ve svých 90ti letech stále aktivní lektorkou hýřící optimismem a energií.


Působí na fyzické i energetické tělo

Pro koho je toto cvičení vhodné?

Primárně byla určena ženám v menopauze, které trpěly hormonální nerovnováhou, padaly jim vlasy, lámaly se nehty, měly návaly horka, výkyvy nálad, suchost sliznic v urogenitální oblasti, deprese,nespavost, migrény.

V současné době oslovuje hormonální jóga ženy v každém věku. Působí na fyzické i energetické tělo.

Cvičení vám pomůže, pokud trpíte sníženou funkcí štítné žlázy, přestaly jste s dlouhodobým užíváním antikoncepce, trpíte-li bolestivou nebo nepravidelnou menstruaci. Velmi dobře působí také v případě ztráty ovulace, problémech s inkontinencí, v případě, že máte cysty na vaječnících nebo nemůžete otěhotnět z důvodů hormonální nerovnováhy.


Co je tedy výsledkem cvičení hormonální jógy?

Je jím zvýšení a zharmonizování hormonální hladiny, odstranění nebo zmírnění symptomů menopauzy, zvýšení vitality, životní spokojenosti a uvolnění napětí, které v sobě nosíme.

Hormonální jóga také otevírá a podporuje ženský element a zlepšuje sexuální prožitek žen. Ženy mi říkají, že po pravidelném cvičení je sex začal znovu bavit, cítí se vyrovnané, plné energie.

V józe se obracíme k sobě, učíme se lépe naslouchat, co nám tělo říká . Uvědomujeme si, kým opravdu jsme. Věnujeme se také intenzivním dechovým technikám, které nám mohou pomoci dosáhnout emoční rovnováhy.

V neposlední řadě pravidelné cvičení napomáhá při nespavosti a to i v nelehkých životních obdobích.


Je to forma přírodní léčebné metody, která vrací chuť do života - vitalitu

Netajíte se tím, že i pro vás byla hormonální jóga léčbou vážné nemoci, jak konkrétně vám pomohla?

Po té, co mi byla kompletně odoperována štítná žláza i příštítná tělíska, jsem musela brát vysoké dávky hormonů, což jsem špatně snášela. Trpěla jsem neskutečnou únavou. Hledala jsem možnosti jak si pomoci přírodními léčebnými postupy. Navíc jsem v této nelehké situaci zůstala sama se třemi dětmi. Hormonální jóga pro mě byla cestou z období temna.

Po pravidelném každodenním cvičení mi lékaři dávky léků začali postupně snižovat, dostavila se nová energie, vitalita, optimismus. Velmi mi pomohla, proto ji cvičím s naprostým vnitřním přesvědčením. Hormonální józe se věnuji od roku 2011.


Co je zapotřebí k tomu, abyste tento typ jógy mohla učit?

Autorka velmi lpí na osobním přístupu ke klientkám. Aby každý cvik byl prováděn správně, je potřeba komunikovat a cviky lze korigovat dle potřeb jednotlivců. Kromě toho bylo nutné mít pro obdržení certifikátu odcvičeno nejméně 200 lektorských hodin klasické Hatha jógy. Paní Dinah Rodrigues byla velmi přísnou školitelkou, velmi dbala, abychom zvládaly její sestavu bezchybně, je jediná, která vám může vydat certifikát.

Hormonální jóga zahrnuje dynamickou a zklidňující část

A v čem je hormonální jóga jiná?

Je to cvičení, které zvládne každý i ti, kteří jógu doposud necvičili. Má svoji dynamickou část a část, ve které se harmonizují energie a čakry. Při té se zklidníte a uvolníte díky relaxačním technikám. Je to velmi příjemné.


A na závěr, podle čeho poznáme dobrého lektora jógy?

Lekce vás budou bavit! Hormonální jóga není nikterak náročná, jak jsme již zmiňovali, sestavu se naučí i ten, kdo nemá předchozí zkušenosti s jógou.

Myslím si, že dobrý lektor má sám osobní zkušenost, kterou dokáže s láskou a trpělivostí a empatií předávat dál. Největší odměnou jsou pak pro lektora pozitivní zpětné vazby a usměvavé klientky.


Děkuji za rozhovor,

Zuzana Vandame