Dobrovolnictví – fenomén dnešní doby

před 7 roky, 18.10.2017 Akropolis vám pomůže vycestovat na dobrovolnické programy


Erasmus+Dobrovolnictví – fenomén dnešní doby


Centrum Akropolis je také dobrovolnickým centrem, které hostí mladé z celé Evropy v rámci programu Erasmus+ – Evropské dobrovolnické služby. 


Dnes je obvyklé, že lidé chtějí část života trávit prací pro druhé”, říká koordinátorka EVS (Evropské dobrovolnické služby) v Akropolis Leona Klementová. Vidíme, že spousta organizací už na této bázi funguje, například skautské oddíly. I v Akropolis začínalo mnoho současných zaměstnankyň na dobrovolnické bázi.


A co lidi motivuje k dobrovolnictví? “Většina uvádí pocit smysluplnosti, ale je to také potřeba praxe, získání nových dovedností nebo výuka či procvičení cizího jazyka”, doplňuje Leona Klementová.


Centrum Akropolis si už na základě dlouholeté zkušenosti umí vytipovat dobrovolníky, kteří si právě zde mohou rozvinout své silné stránky a uplatnit zkušenosti a potenciál. Často se stává, že si na praxi v Akropolis lidé ujasní, co vlastně chtějí nebo co mohou dál studovat nebo rozvíjet.


Typickému českému dobrovolníkovi je 31 – 45 let, má střední školu s maturitou a často také pracuje na hlavní zaměstnanecký poměr. Motivací k dobrovolnictví je v takovém případě chuť potkávat se s novými lidmi nebo změnit prostředí.


Centrum Akropolis je hostující organizací, ve které jsou v současnosti ruské, španělské a francouzské dobrovolnice. Akropolis je  ale také zprostředkovatelem, který umí vyhledat organizaci v zahraničí pro české zájemce.


A co je na dobrovolnictví nejvíce obohacující? „Naladění se na lidi a zjištění, že bytí spolu je o empatii a o souznění, a je úplně jedno, jaká jsme národnost. Pokud existuje ochota a otevřenost, tak veškeré bariéry padnou...

To, že každý je jiný, lze vyváži vstřícností a hodnotami jako je stabilita a přijetí …. Nejdůležitější je získat si důvěru, to může být zábavné a zároveň jde o určitý závazek“, doplňuje Leona Klementová.


Pokud máte o dobrovolnickou práci zájem, přihlaste se právě u ní.

Leona.klementova@akropolis-uh.cz