Den otců 20.6.2021


DEN OTCŮ, 20. 6. 2021

     Den otců. Když zadáte toto slovní spojení do vyhledávače, s největší pravděpodobností zjistíte, že v České republice připadá vždy na třetí červnovou neděli a je to svátek na počest otců, den oslavující otcovství,  vztah otce k dítěti a roli otců ve společnosti.

     Určitě kolem sebe najdete nejednoho milujícího muže, tátu, taťku, tatínka, otce či taťuldu, tak nechme obligátní význam slov stranou a pojďme si letošní 20. červen společně užít a udělat z něj den s velkým ,,D“ . Maminky mají svůj den rok co rok, kam až nejen moje paměť sahá, stejně tak mají svůj den děti, mazlíčci, čisté ovzduší, oceány, vzdělání, kultura… opravdu, při listování kalendářem téměř nenajdeme den, který by nebyl něčím výjimečný, proto by byla škoda nechat si DEN OTCŮ jen tak proplout mezi prsty.

     Vidím kolem sebe tatínky, kteří jen co přemohou počáteční strach, hrdinsky se vrhají do společné péče o děti, dokáží ,,po svém“  plně zastoupit maminku a překvapují nevídanou kreativitou při vymýšlení lumpáren. Také spolehlivé a silné táty, kteří umí předat svým dětem pocit jistoty, bezpečí, odvahy a v očích svých dětí budou vždy neohroženými a statečnými hrdiny.

     V našem centru Akropolis si hýčkáme dva takové šikovné tatínky. Pojďte si přečíst, jak to vidí oni, jak se jako tátové cítí a co mají se svými dětmi jen pro sebe ?

Zdeněk Vilímek je speciální pedagog, vedoucí naší poradny, lektor a tát a dvou úžasných slečen.

Vojtěch Výleta u nás poskytuje psychologickou pomoc pro teenagery a dospělé a doma mu dělá radost půlroční holčička.


  • Máš (měl jsi) s dětmi nějaký společný rituál, společnou akci, která je jen vaše?

Od dvou let starší dcery, které bude letos 10 let jezdíme na prodloužené víkendy zvané ,,Apalucha“, což je výhradně pánská a dětská jízda. Inspirováno známým filmem a toulkami přírodou s přáteli. Tento víkend, na Den otců, vyrážíme do Beskyd. Jezdíme 2-3x ročně, s námi ještě dvě party nejbližších přátel a jsem za to moc vděčný. Velká škola života i nevšední zábava. I zde se dějí ony rituály, které máme rádi – hry, výlety, koupání a otužování, stezky odvahy, sdílení, blbnutí, pohádky a cesty za pokladem, muzika, výtvarno, soutěže…

Poslední rok se s oběma dětmi pravidelně koupu ve studené i ledové vodě-řeky, přehrady. Máma na břehu většinou kroutí hlavou, ale je s tím v pohodě ????

  • V tvých očích váš nejsilnější společný zážitek

Nejsilnějším životním zážitkem s dětmi byl pro mě pár vteřin po porodu - jejich první nádech. To si ale děti nepamatují. Jeden z nejsilnějších oboustranně  vědomých zážitků bylo asi naše “poprvé u moře”. Holky tam byly neuvěřitelně šťastné...A to neznamená, že by nebyly šťastné v našich lesích nebo na zahradě. Moře nás učarovalo - volnost, hravost, krása, pohoda...A čas jen pro sebe. Naštěstí máme mnoho silných zážitku a to “NEJ” se těžko vyzdvihuje. 

  • Co chceš svým dětem předat, co si mají do života nést od Tebe jako táty?

Dvě moudra mých rodičů, kterými se řídím - že není ostuda v životě spadnout, ale nepostavit se (táta) a že všichni lidi všechno ví (máma). Dále, že budou vždy mnou milovány a podporovány, bez ohledu na to, kterou cestou se vydají. Ať si s pokorou věří, hledají a najdou svůj směr. Ať se stanou bdělými průzkumnicemi života a uvědomí si, že patří do rozmanité celospolečenské rodiny. Ať nevěří politikům, věštcům, reklamám a podivným usměvavým lidem, kteří to s nimi myslí až moc dobře - např. bezpáteřní finančníci s nejvýhodnějšími smlouvami, realitní makléři s nízkým vzděláním a vysokou provizí až po “lidi” v dodávce lákající děti na zvířátka a sladkosti (stalo se). Také bych je rád podpořil v převzetí odpovědnosti za vlastní zdraví a vzdělání. Ať si ponechají autentičnost, selský rozum a radost z čiré přítomnosti. A v neposlední řadě kladný vztah k přírodě, hudbě a všemu, co mají rády.