„Výkon, jaký podáte, si zvolíte sami!“

před 6 roky, 22.10.2018 Rozhovor s lektorem kruhového tréninku Robertem Krystkem

V Akropolis nabízíme pestrou pohybovou skladbu kurzů pro dospělé. Patří mezi ně i „kruhový trénink“, ve které využíváte převážně váhu vlastního těla se zaměřením na jednotlivé svalové partie. O tom, proč by se toto cvičení mělo hodit právě pro vás jsme si povídali s jeho lektorem Robertem Krystkem.


Roberte, na tobě je na první pohled vidět, že jsi sportovec tělem i duší, jaký sport je u tebe na prvním místě?

K mojí prioritní zálibě patří XC na horském kole, mám rád jízdu po lese a lesních cestách. Volnost v terénu bez aut a městského ruchu. Tato záliba mne přivedla až k lektorování lekcí spinningu, který jsem vedl šest let. Bohužel, ale kolo je jednostranná záležitost, a pokud se chceš udržovat v kondici tak to nestačí. Sportovní životní styl vyžaduje, kromě úpravy jídelníčku, i komplexnější cvičení celého těla.


To je tedy hlavní důvod, proč v Akropolis vedeš kruhový trénink?

Ano, dá se to tak říct. Výhodou kruhového tréninku je jeho zacílené cvičení na partie těla, rozmanitost a variabilita. Vede nás hudba, která neudává rytmus cvičení, ale určuje délku cvičení na stanovišti. Prakticky řídíme sami sebe, počty cviků a tím si výkon přizpůsobujeme své momentální kondici.


Co je hlavní cíl tohoto cvičení?

Nejdůležitější je si hodinu užít, vyplavit endorfiny a díky tomu se cítit dobře. Není účel se zničit, ale naladit. Při efektivním cvičení dochází ke komplexnímu posílení stavby těla. Jde o tepový výkon na hraně hubnutí.


Jak taková hodina probíhá?

Hodinu začínáme zahřátím svalstva a kloubů, dostat tělo do vyšší tepové frekvence. Další, a to hlavní část jsou stanoviště s jednotlivými cviky. Převážně je jedno kolečko s 8 stanovišti. Začínáme cvičit na hudbu, která nám měří čas na pozici a následně pauzu s přesunem. Pracujeme stylem tabaty 20 sekund zátěž, 10 sekund přesun a 20 sekund zátěž, atd.


Za jak dlouho uvidíme výsledky?

Je to velmi individuální, ale už po třetím tréninku začneš pociťovat změnu. Celkové zlepšení nezáleží pouze na jedné hodině kruhového tréninku, podstatný díl záleží také na stravě, míře stresu a schopnosti odpočívat.


Co je hlavní cíl tohoto cvičení?

Užít si pohyb, vyplavit endorfiny a díky tomu se cítit dobře. Jak jsem již výše zmínil, není cílem se zničit. Při správném cvičení dochází k posílení svalstva a tím si své tělo tvarujeme a zpevňujeme. Nejedná se o cvičení kde se svým tepem dostaneme až do anaerobní zóny, ale o tepové cvičení na hraně hubnutí.



Pro koho je kruhový trénink vhodný?

Je to cvičení pro všechny co chtějí pro sebe (svoji kondici) něco udělat, protože výkon si řídí každý individuálně. Nastavíme pouze start a cíl. Pracujeme formou pyramidy od rozehřívání přes cvičení až ke strečinku a protažení. Tělo si postupně na pohyb zvyká. Lze říci, že po třetí hodině už ucítíme zlepšení, kterou si ale udržím pouze pravidelností.



Když přijde začátečník, nemusí mít obavu?

Začátečník na hodině je prakticky každý, střídá se a mění se stanoviště, které se snažím na každou hodinu zařazovat stále nová, jiná. Co se pouze od „začátečníka“ liší je to, že v čase naše kondice může být o krok dále. Na lekcích se klientům věnuji a usměrňuji je, aby cvičení nebolelo a bylo pro ně co nejvíce efektivní. Sami si pak najdou svůj režim a provedení cviku.

Zde použiji citát: „S chutí do toho, půl je hotovo“.


A tvůj osobní návod, jak se udržet ve formě?

Kromě pravidelného pohybu dbám na jídelníček – důležité jsou snídaně a pak jíst po malých porcích pětkrát až šestkrát denně. Tímto můžu jíst cokoliv, jen se nepřejídat. Co je důležité tak si udržet pitný režim čaji nebo čistou vodou a vyhýbám se sladkým nápojům.


Pokud chcete vyzkoušet, tady je přihláška.


Děkuji za rozhovor,

Zuzana Vandame