Tradiční čínská medicína - šarlatánství, nebo plnohodnotný směr medicíny?

Série tří přednášek si dává za úkol rozšířit povědomí o tomto tradičním, v našich končinách však zatím málo známém způsobu léčby. Každá z nich bude mít svou kratší dopolední a rozšířenou odpolední verzi.


První přednáška Tradiční čínská medicína - šarlatánství, nebo plnohodnotný směr? hodlá tento cyklus odstartovat malým výletem do historie a připomenout nejvýznamnější postavy, které formovaly TCM, dále pak vysvětlí základní pojmy a principy, se kterými pracuje (yin, yang, qi, princip pěti elementů,…), bude se snažit porovnat své metody s metodami klasické medicíny a v neposlední řadě také vyjádřit k některým výrokům ze strany odpůrců tohoto směru, například že není dokázaný účinek, že pracuje s neexistujícími veličinami, že vlastně není medicínou, i když si tak říká, že je to sprosté šarlatánství s cílem vytáhnout z hloupých důvěřivých lidí peníze, že je to jen placebo. Ať už zastáváte jednu či druhou stranu, případně zatím nemáte názor, ale jen přirozenou zvědavost a zálibu v poznávání něčeho nového, jste srdečně zváni.

Druhá přednáška Očkování, lepek, paraziti, drogy, sex a r’n’r pohledem tradiční čínské medicíny se bude věnovat tématům, která rezonují společností a do jisté míry ji i rozdělují. Očkovat, či neočkovat? Je lepek opravdu tak jedovatý, jak se tvrdí, a proč to vyšlo najevo až teď, vždyť obilí jedly už starověké civilizace? Co dnes mají všichni s těmi parazity, mám je taky, i když všechny testy, které jsem podstoupil, byly negativní? Na tyto otázky Vám přednáška neodpoví, nabídne Vám však jiný úhel pohledu a bude jen na Vás, jestli si pak dokážete odpovědět sami, nebo ne. Jako důkaz, že TCM je stále čerstvá a nepatří jen do staré císařské Číny, ale díky své univerzálnosti může zaujmout postoj i k „západním“ tématům, jsem se rozhodl do přednášky zařadit pohled na drogy, sex a r’n’r.

Třetí přednáška Stravování dle zásad tradiční čínské medicíny: jídlo, pokud nejsme pránisti, patří neodmyslitelně k běžnému životu. TCM klade na jídlo velký důraz, a to nejen na potraviny jako takové, ale i na jejich úpravu, kombinace a také na osobu, která je konzumuje. Ve třetí a závěrečné přednášce této série Stravování dle zásad tradiční čínské medicíny bude probráno stravování dle konstituce, vybrané úpravy potravin a některé stravovací směry, a to včetně pránismu. Množství zaručeně spolehlivých diet a rad, jak správně jíst, je dnes obrovské a nezřídka jedno doporučení vylučuje druhé. Jak si má člověk vybrat to nejlepší? Bohužel na tuto otázku není jednoduchá odpověď a na této přednášce bych Vám rád vysvětlil proč. Ale nebojte, to, že odpověď není jednoduchá, ještě neznamená, že neexistuje.

Vlastimil Pazderka

terapeut tradiční čínské medicíny (TCM)

Vystudoval jsem farmacii na VFU v Brně a jako mladý nadšený absolvent ihned vlétl do pracovního procesu s vidinou naplnění svého životního cíle, a to s nejlepším vědomím a svědomím přispívat k celkovému zlepšení zdraví společnosti. Brzy jsem však narazil na limity západní medicíny (jakožto i celého systému našeho zdravotnictví) a rozhodl se pro jinou cestu. Shodou šťastných i nešťastných okolností se přede mnou otevřely brány tajemné tradiční čínské medicíny a já do ní bez váhání vkročil. Po pětiletém úspěšně zakončeném studiu na TCM Institutu v Praze pod vedením MUDr. Josefa Luckého jsem se rozhodl šířit nabyté vědomosti i ve svém rodném kraji.

TCM neznamená jen léčení nemocí, nabízí i jiný pohled na svět, pohled východních kultur a jejich filosofií, který k nám přes silně zakořeněnou křesťansko-židovskou tradici jen velmi těžce a pomalu prosakuje. Nachází souvislosti tam, kde je naší naučenou optikou nevidíme, a díky tomu nabízí řešení i některých zdánlivě neřešitelných situací. Vzhledem ke svému původnímu zaměření můžu přednášené téma rozebrat i z pohledu západní medicíny, upozornit na paralely obou medicínských systémů a vypíchnout plusy a minusy jednotlivých způsobů řešení.

Budu velmi rád, pokud Vás uvidím na některé ze svých přednášek, a budu ještě radši, když Vám dokážu, že fakt nekecám.

K této aktivitě nejsou vypsány žádné termíny

Copyright © 2014, Centrum Akropolis, Uherské Hradiště | GDPR | Interní sekce | web: icard.cz