Cesta k lepší životosprávě musí být jednoduchá a „žitelná“.

před 7 roky, 9.10.2017 Říká lektor životního stylu Jan Kosek

V Akropolis máme lektory, kteří jsou živoucími příklady toho, co učí. I přístup Jana Koska ke zdraví a hubnutí je originální, možná lehce neobvyklý. Sportovec, učitel a dlouholetý konzultant zdravého životního stylu jde přímo k příčinám našich zdravotních strastí i slastí.

Ví, jak funguje lidské tělo a jak sám tvrdí, je preventista. „Nechci hasit věci, až se stanou, mým cílem je učit, jak jim předcházet. Mnohdy stačí málo. Chci lidmi trochu pohnout, protože jen emoce a zdravé naštvání dokáží člověka vyhecovat ke změnám,“ říká v našem rozhovoru. Od půlky října otevíráme jeho dva kurzy: Nedieta a Sedmero zdravého života.


Honzo, kde to začalo, tvůj zájem o lidské zdraví a životní styl dneška?

Vždycky jsem sportoval, což byl i důvod studia tělesné výchovy, a chtěl jsem, aby moje tělo fungovalo správně. Zároveň mi nikdy nebylo jedno, jak žiji. Viděl jsem lidi, které až nemoc dohnala k životním změnám, proto jsem, jak jsi uvedla, preventista. Nechci učit, jak si poradit s následky nezdravého životního stylu, ale jak jim předcházet.


Co byl tedy ten prvotní impulz, protože asi každý z nás touží po tom žít správně, zdravě, v souladu se svým tělem, psychikou?

Před jedenácti lety jsem začal pracovat pro společnost, která se zabývá životním stylem a došlo mi, jak cenný je zdravý selský rozum. Zaměřili jsme se na detaily, které nám přišly natolik automatické, že jsme si jich v běžném hektickém životním tempu zapomněli všímat. No a pak se to najednou dělo, začneš cítit, co je pro tvoje tělo dobré.

MNOŽSTVÍ ZAVÁDĚJÍCÍCH INFORMACÍ NÁS JEN MATE A ZNEJIŠŤUJE


A proč si myslíš, že ty důležité detaily, o kterých budeš mluvit na kurzu, nevnímáme?

Protože jsme často v zajetí předsudků a polopravd, které nám kdysi v dobré víře vštěpovali do hlavy lidé kolem nás…doma i ve škole. V kurzu Nedieta se snažím podívat na naše zdraví jednoduše. Dnešní doba věci zbytečně komplikuje, díky množství zavádějící informací, které kolem sebe slyšíme, a kterým nakonec i uvěříme.

Příklad: vyzkoušíme nový recept, nějakou zaručenou a geniální dietu, která funguje, ale je zapotřebí k tomu vyvinout natolik zvýšené úsilí a je vlastně tak nepřirozená a tím i „nežitelná“, že jakmile vyprší období, po které tato pravidla musíme dodržovat, vrátíme se do normálu a problémy jsou zpět. Klasický jojo efekt.

ZMĚNA MUSÍ BÝT POZVOLNÁ ZÁROVEŇ ČASOVĚ I FINANČNĚ NENÁROČNÁ

V čem se tedy tvůj přístup liší? Protože je pravda, že jojo efekt je často problém, na který při změnách narazíme. Jednoduše polevíme a zaběhnuté stereotypy se vrátí.

Princip je v tom, že neučím co jíst, ale hlavně jak jíst. Určitě nejde o to vkrást se lidem do lednice a vyhodit z ní veškerý obsah s tím, že je nezdravý. To nikam nevede, za pár dní jsme tam, kde jsme byli. Ony obecně zákazy v tomto oboru moc nefungují. Důležité je, aby změna v tom, jak žijeme byla snadná, časově a finančně nenáročná. Musí být pozvolná a vycházet zevnitř, z nás samotných. Jednoduše, žádné mučení.


A poodhalíš nám něco víc ze slova JAK?

To „jak“ vychází z mé znalosti lidského těla a důrazu na celostní přístup k životosprávě. Právě to mě dovedlo k nenáročnému minimalismu. Říkám tomu změna, která je žitelná.


Žitelná? To zní docela zvláštně ...

Ano, slyšíš dobře žitelná, to znamená, že se ta změna dá žít dlouhodobě, protože nevyžaduje žádné velké investice času ani peněz. Jen snad trochu vůle. Nepotřebuješ složitě shánět a upravovat suroviny. Je to jako když stavíš dům. Začínáš postupně. Nejdůležitější je vykopat kvalitní základy a na nich pak vytvořit stabilní a pevnou stavbu. Principy, které používám, jsou tak jednoduché, že nikoho vlastně ani nenapadlo nás je učit. Když se někoho zeptáš, jestli umí jíst, podívá se na tebe jako na blázna.

CÍL JE NAUČIT SE MYSLET JEDNODUŠE

A jak tě to vůbec celé napadlo?

Na kurzech a seminářích, které jsem absolvoval a částečně vedl. Není to jen z mé hlavy…já se to jen snažím dostat do života. Přemýšleli jsme jednoduše: jím, piju, cvičím, myslím, mám vztahy … Dohromady to vypadá složitě. Chceme plnit očekávání, dělat věci správně. Externí tlaky nás nutí vyvíjet mnohdy zbytečné úsilí. V kurzech, které v Akropolis otevírám se začneme zamýšlet nad jednotlivými složkami života a v nich hledat jednoduché principy. Méně je více. Cíl je naučit se myslet jednoduše.


S čím tedy z kurzu odejdeme?

S relativně jednoduchým zjištěním, že věci nejsou tak složité, jak nám je svět předkládá. Celé to bude o uvědomování si toho, co děláme a proč.

POKUD KAŽDÁ ČÁST TĚLA PLNÍ SVOJI FUNKCI, NEMÁ DŮVOD NEFUNGOVAT SPRÁVNĚ

Můžeš být konkrétnější?

Naše tělo nějak vypadá, proto by mělo plnit tu funkci, ke které je přizpůsobeno, stvořeno. Pokud jednotlivé části těla plní svoji funkci, pak nemají důvod nefungovat správně. To jsou věci, které nám nikdo nepřipomíná, proto jsme je zapomněli a hledáme zbytečně složitá řešení.


Jak budou kurzy probíhat, lidé si na věci budou přicházet sami?

To je v tomto případě zbytečně dlouhá a zarostená cesta. Řekněme, že vím co a jak, to lidem předám a společně si to taky zažijeme. Kladu důraz na prožitek, který si lidé odnesou a zůstane v nich.


Jakou motivaci by měli mít lidé, kteří chtějí tvůj kurz vyzkoušet?

Motivů je víc. Chci zhubnout, cítit se dobře ve své kůži. Chci žít zdravě, chci být zdravý.

Kurz Nedieta je o hubnutí. Kurz Sedmero zdravého života je zase určen všem, kterým není lhostejné jejich zdraví a životní styl jako takový.

Pokud nemáte čas, přijďte se naučit, jak si ho jednoduše ušetřit. Strávíme spolu pár příjemných chvilek dozvídáním se více o zdraví, jezení a spokojeném já.


V sérii přednášek Sedmero zdravého života pak uděláme 7 zastávek:

Zastávky na naší cestě za zdravějším a radostným životem:

1. Princip minimalismu – méně je často více! - 15.11.2017

2. Jídlo a pití – nejste jen to, co jíte!

3. Pohyb – Co nepoužíváme, strádá!

4. Spánek a odpočinek – Zdánlivé nicnedělání!

5. Dech – Co všechno v sobě dusíme!?

6. Nemoc – Nepřítel či kamarád!?

7. Stres, psychika -Jak se stresem nebojovat, ale předcházet mu!


Děkuji za rozhovor,

Zuzana Vandame