Bohdana Poláchová: “Ženy zrají a krásní s věkem – díky správnému pohybu.”

před 9 roky, 28.8.2015 Druhá část rozhovoru s trenérkou Bohdanou Poláchovou. Tentokrát o pozitivním účinku hormonu štěstí, o tom, jak příjemný a prospěšný je pro naše tělo pohyb a jak důležité je si uvědomovat vlastní tělo.



Když se řekne pohyb, jaký význam pro tebe to slovo má?

Pro mě je pohyb hlavně velká energie, radost a vášeň. Většina z nás při kombinaci pohybu a hudby cítí, jak se vyplavuje hormon štěstí.... A právě o tom to je.


Cvičíš každý den a někdy jsou to i 4 kurzy. Jak to zvládáš?

Každá skupina má jinou dynamiku. Endorfiny a energie cvičících mě nabíjí. Atmosféra hodin pro dospělé a mládež bývá skvělá. Pak to kompenzuji pedagogickou činností u dětí. Učení je hodně o mluvení a vysvětlování. Takže se to zvládnout dá.


Co tě na této práci nejvíc těší?

Dospělí mě hodně hecují k lepším výkonům, čím víc jich je, tím víc to vře. To se týká dynamických sportovních aktivit. U těch klidových jako je Pilates je to individuální přístup. Proto máme v kurzech takový počet cvičících, který můžeme ohlídat . Tady mě velmi těší zpětná vazba, třeba když mi paní řekne, že po 10 lekcích se jí podařilo odbourat bolest zad a to se stává.

NAUČIT SE SPRÁVNĚ DÝCHAT VYŽADUJE ČAS


Máš nějakou radu, jak na bolesti páteře?

Určitě základ je správné dýchání a to jak u dynamického cvičení, tak u cvičení zaměřených na posílení hlubokého stabilizačního systému jako je například Pilates nebo Core trénink. Naučit se správně dýchat trvá několik lekcí, není to automatické. Svaly, aby se posílily, musí být správně okysličeny.


A jak je to s tím hormonem štěstí?

Tak to je hodně individuální. U někoho se začne vyplavovat už s prvním tónem hudby, jiný musí zabrat a dostavuje se třeba po půl hodině dynamického cvičení. Záleží hodně na tepové frekvenci, věku i pravidelnosti tréninku.


HUBNUTÍ JE O PRAVIDELNÉM POHYBU, NE O POCENÍ


Takže se musím pořádně zapotit?

To ano, ale když se potíš, tak to ještě neznamená, že hubneš. K hubnutí je potřeba pravidelná aerobní aktivita. Alespoň třikrát týdně. Ideálně každý den půlhodina, tam je úspěch zaručen!


Jaké pohybové „oříšky“ pro nás v Akropolis připravujete v tomto školním roce?

Pro dospělé a mládež to bude zejména „Pilates pro pokročilé i pro začátečníky“ a další cvičení zaměřené na posílení hlubokého stabilizačního systému jako je například „Core trénink“. Jde zejména o prevence bolesti páteře. Nesmíme zapomínat, že páteř nás nosí celý živost a je potřeba o svaly středu těla a páteře pečovat. Připravujeme také fitness cvičení „Workout aktivity“, „Deep work a Crossfit“, dále také „Cardio callanetics“ a stále více populární „Cvičení pro redukci hmotnosti“, které bude spojeno s kurzem na stejné téma. Jde o hubnutí v souladu se svým tělem, bez jakýchkoliv umělých přípravků, pouze přirozeným způsobem.

RADA NA ZÁVĚR :)


Jakou radu bys nám ženám ze svých zkušeností na závěr dala?

Pohyb nám pomáhá nalézt schopnost poznat své tělo a naučit se lépe vycházet vstříc jeho potřebám. Díky tomu můžeme být s věkem stále více v souladu sami se sebou a tak zvaně zrát. To, jak se cítíme je o našem vnitřním nastavení a pohyb tomu pomáhá tím správným směrem.